ONO SAM ŠTO MI NEDOSTAJE
- Snezana Knezevic
- Feb 27, 2020
- 2 min read
U poeziji je momenat iznenađenja uvek neodoljivo inspirativan. Tu možete da suprotstavite sve i da opet dobijeto savršeno harmonično jedinstvo.
“Ja znam, vi ste mu sad život i sreća,
A ja mu bejah bol i svetinja.”
(Vesna Parun, Pozdrav neznanoj )

Suprotstavljeni pojmovi dobijaju na težini, izoštravaju im se oblici i na čudan način postaju razumljiviji. Ako je nešto crno-belo , onda je belo belje i crno crnje no što očekujemo.
“ Sunce s’ rodi, pa zaviri
U ponore mojih grudi;
Užasne se, pa me mahne,
pođe dalje putem svojim.
Ja ostajem s jadom mojim
U užasno vel’kom svetu
Sam;
Sunce s’ diže, spušta,zađe,-
To se zove d a n.
Sve se tiša, sve se miri.
-Svet je kanda sad još širi-
A beskrajnost u crnini
Želi negde da odane,
Pa na moju dušu pane,
tu prebledi kao da je
Crnja rani moć-
Gledni na me, ostavlja me-
To se zove n o ć.”
(Jovan JovanovićZmaj, Sunce s rodi; pa zaviri )
Ne može biti “kontrastnije” od dana i noći, sunca i tame. Toliko su različiti da su ušli i u izreku : “Razlikuju se kao dan i noć”. Pa ipak, kod Zmaja ovaj kontrast samo objedinjuje jedano jedino osećanje očaja usled gubitka, naglašava ga i zaokružuje, dajući mu notu večnog i neutaživog.
Kontrast, pak, može da daje i drugi efekat, klackalicu. On tako divno definiše ono nedefinisano stanje “neizdrža” i previranja.
“Ja; naivni gospodar i crni sluga ptica,
Voleo bih i ne bih voleo da neko svrati.
Možda se ispod drugih stopala neće ispraviti vlati?”
(Stevan Raičković, Crni sluga prtica )
Nema bolje figure za opisivanje nemira no što je kotrast. U njemu leže sve neumitnosti i sve neizvesnosti. Najlepše od svega je što on (poput većine drugih stilskih figura) nije rezervisan samo za poeziju. I proza, ta varljivo prozaična dama, nosi u sebi kontrastne niti rezervisane samo za poeziju. Pogledajte samo odlomak iz dela Virdžinije Vulf:
“Strah za strahom me proganja. Hoću krišom da posetim blago koje sam sklonila. Sa druge strane sveta prostiru se jezera u kojima se ogledaju mermerni stubovi. Lasta umače krilo u tamnu vodu jezera. A ovde se vrata otvaraju i ljudi dolaze, prilaze mi. Lažno se osmehuju da bi prikrili svoju svirepost, svoju ravnodušnost; ščepali su me. Lasta zamače svoja krila; mesec putuje sam kroz svoja mora. Moram pružti ruku; moram odgovoriti na pozdrav. Ali kakav odgovor da dam? Odgurnuta sam, osuđena sam da sagorim u ovom nezgrapnom, u ovom rđavo skrojenom telu, da me pogađaju strele ravnodušnosti tog čoveka i strele njegovog prezira, ja koja čeznem za mermernim stubovima i jezerima sa druge strane sveta gde lasta umače svoja krila. “
(Virdžinija Vulf, Talasi )
Vežba 8
Odlomak vrvi kontrastima. Pronađite ih, izdvojite ih, načinite svoju shemu. Kompleksni, isprepletani kotrasti razdvajaju i spajaju dva sveta u kojima živi Roda, jedna od junakinja knjige “Talasi”. Kad jednom pohvatate sve niti ove mreže, odvažite se da napravite sličnu shemu po svom dizajnu. Odaberite konfliktnu situaciju, začinite je kontrastima i zapanjite čitaoce. Ova vežba zahteva smelost i spremnost na eksperimente. Raširite krila.
Yorumlar